در گفت‎وگو با روابط عمومی صندوق حمایت

جوکار: امیدوارم قوانین پارالمپیک به روز اول بازگردددارنده 7 مدال پارالمپیک گفت: امیدوارم شرایط و قوانین بازی‎های پارالمپیک مجددا به روز اول بازگردد تا بتوانم برای کشور مدال آوری کنم.

عبدالرضا جوکار، دارنده 7 مدال پارالمپیک در گفت‌وگو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور، اظهار داشت: در حال حاضر تمرینات آماده سازی خود برای حضور در رقابت‎های قهرمانی کشور که حکم انتخابی تیم ملی جهت اعزام به مسابقات قهرمانی جهان را نیز دارد، سپری می‎کنم. آخرین رویدادی که در آن شرکت کردم، بازی‎های پاراآسیایی اندونزی بود که با کسب یک مدال نقره در رشته پرتاب نیزه برایم همراه شد.

وی ادامه داد: متاسفانه کمیته برگزاری بازی‎های پارالمپیک 2020 مسابقات پرتاب نیزه کلاس اف 53 را حذف کرده‎اند و در قانون جدید خود فقط مسابقات پرتاب وزنه این کلاس برگزار می‎شود. با این شرایط من باید به یک کلاس بالاتر یعنی اف 54 بروم که بالطبع ورزشکاران این کلاس قوی‎تر هستند و کار دشواری پیش روی من است.

دارنده 7 مدال پارالمپیک گفت: کلاس‌های برگزاری مسابقات معملولان بر اساس نوع معلولیت دسته بندی و مشخص می‎شود. در واقع پزشکان متخحصص با بررسی و ارزیابی شرایط یک ورزشکار، کلاس آن را نیز تعیین می‎کنند. مسابقات معلولان در 5 گروه نابینیان و کم بینایان، فلج مغزی، فلج نخایی، کم توان‎های ذهنی و قطع عضوی‎ها برگزار می‎شود.


جوکار یادآور شد: سابقه حضور در 5 پارالمپیک را دارم که ماحصل آن، 2مدال طلا در سیدنی و آتلانتیا، 2 مدال نقره توی لندن و پکن و 3 مدال برنز در بازی‎های آتلانتا، سیدنی و آتن بوده است. امیدوارم شرایط و قوانین بازی‎های پارالمپیک مجددا به روز اول بازگردد و بتوانم برای کشور مدال آوری کنم.

وی تصریح کرد: از مسئولان صندوق تقاضا دارم که شرایط پرداخت حقوق ورزشکاران معلول را با ورزشکاران سالم مانند پاداش‎های بازی‎ها یکسان در نظر بگیرند. البته از وضعیت اقتصادی کشور اطلاع داریم و می‎دانیم شرایط چندان مساعد نیست اما خیلی از معلولان شرایط خوبی ندارند. البته طی دیداری که چندی پیش با مقام معظم رهبری داشتیم، این موارد را خدمت ایشان ارائه کردیم و حضرت آقا به وزیر ورزش و جوانان دستور بررسی شرایط را دادند. امیدوارم این امر به زودی محقق شود.