بازیکن سابق تیم ملی فوتبال: بلژیکی‌ها مربیان بزرگی نیستند/ تیم ملی با مربی‌گری من هم به جام جهانی می‌رودمرتضی فنونی زاده بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران معتقد است بلژیکی‌ها مربیان بزرگی نیستند و ویلتموس نیز به عنوان یک مربی بلژیکی در کارنامه خود خیلی سابقه شاخصی ندارد و نمی تواند گزینه مناسبی برای فوتبال ایران باشد.

فنونی زاده پیشکسوت فوتبال در گفتگو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: مربی‌ای که جای کی روش بیاید باید در حد و اندازه های او باشد، ویلتموس و کی روش فاصله تجربی و فنی بسیار دارند. حالا که قرار است چنین هزینه ای برای مربی شود باید مربی بهتر و شاخص تری برای تیم ملی آورده شود.

وی در مورد عملکرد کی روش در فوتبال ایران اضافه کرد: من از منتقدان جدی کی رو ش بودم و همچنان اعتقاد دارم او برای فوتبال ما هیچ کاری نکرد و دستاوردی نداشت. در حال حاضر حضور در جام جهانی خیلی سخت نیست در شرایطی که از هر گروه دو تیم صعود می کنند و تیم سوم نیز به پلی آف می رود من هم اگر مربی تیم بودم حتما به جام جهانی می رفتیم. کی روش در تمام طول این سال ها سیستم دفاعی را به فوتبال ما تزریق کرد چیزی که با ذات فوتبال ما نمی خواند. متأسفانه این نگرش را در فوتبال پایه ما هم آورد. شاید بتوان گفت تنها حُسن کی روش این بود که به کسی باج نمی داد. به هرحال روشی که کی روش اتخاذ کرد برای فوتبال ما مناسب نبود نتیجه اش هم در جام ملت ها و جام جهانی مشهود بود.

فنونی زاده ادامه داد: تیم ملی ما نیاز به مربی دارد که هم رزومه دار باشد و هم فوتبال ایرانی را بشناسد و با آن همخوانی داشته باشد. ما ایرانی ها فوتبالمان رو به جلو است و به دنبال موقعیت هستیم. حالا که داریم پول خوب می دهیم باید مربی خوب بیاوریم پولی که قرار است به آقای ویلتموس داده شود قابل توجه است. ما در کاغذ شاید جز قدرت های آسیا باشیم اما در مستطیل سبز اینطور نیست بنابراین بهتر است مربی آورده شود که فوتبال روز دنیا را برای ما بیاورد.

پیشکسوت پرسپولیس ادامه داد: قهرمانی پرسپولیس تا هفته آخر نیز مسجل نبود هرچند در یک قدمی قهرمانی بودند ولی تفاوت لیگ امسال با سال های گذشته این بود که همه چیز به آخرین بازی موکول شد هر چند انتظار دیگری جز قهرمانی از برانکو و شاگردانش نمی رفت.

فنونی زاده در ادامه در خصوص صندوق حمایت گفت: خوشحالم که صندوقی برای حمایت از مدال آورها و پیشکسوتان وجود دارد. ورزشکاران ملی تمام تلاش خود را برای بالا بردن پرچم و نام کشور خود در مدت کارحرفه ای خود دارند و زمانی که این دوران تمام می شود نیاز به حمایت های مادی و معنوی دارند که به نوعی پاسداشت تلاش های آن ها در سنین اوجشان است. نقش مهم و حساس صندوق در این زمان مشهود است.

فنونی زاده تأکید کرد: به نظر می رسد دکتر ابطحی نیز در زمان پذیرفتن این مهم از مسئولیت ذاتی صندوق به خوبی باخبر بوده و در راستای حمایت از این قشر پیگیری دارد. امیدواریم که نگاه حمایتی ایشان به پیشکسوتان روز به روز بیشتر شود و تمام تلاش خود برای نیل به این مهم را داشته باشد.