رکابزن طلایی بازی های آسیایی تهران: نتایج دوچرخه سواران ایرانی در جاکارتا نشان از ضعف این رشته در کشور دارداسماعیل زینعلی دارنده مدال طلای دوچرخه سواری بازی های آسیایی 1974 تهران با انتقاد از وضعیت کنونی دوچرخه سواری کشور، گفت: یک دهه پیش در مسابقات آسیایی بالای ده مدال کسب شده ولی حالا چنین خبری نیست و نتایج دوچرخه سواران ایرانی در بازی های آسیایی جاکارتا نشان از وضعیت ضعیف این رشته در کشور دارد.

زینعلی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: در چند سال اخیر دوچرخه سواری مسیر سقوط را طی کرده است ما یک دهه پیش در مسابقات آسیایی بالای ده مدال کسب می کردیم ولی حالا چنین خبری نیست. بازی های آسیایی دوره های پیش تر 5 مدال داشته ایم اما نتایج دوچرخه سواران ما در بازی های آسیایی جاکارتا نشان از وضعیت ضعیف دوچرخه سواری ما دارد.

وی ادامه داد: برخی به مدال های اخیر قهرمانی جاده ای آسیا استناد می کنند و می گویند دوچرخه سواری خوب عمل کرده است. نکته اول اینکه مدال ها را تیم امید دریافت کرده و تیم بزرگسالان ما شرایط مطلوبی ندارد. از طرفی این عملکرد تیم جاده ای بوده در حالیکه دوچرخه سواری سرعت و پیست ما وضعیت بحرانی تری دارد. در حال حاضر همه قهرمان های سابق این رشته را رها کرده اند. تورهای دوچرخه سواری ایران کنسل شده است. مشکل دیگر این است که این رشته اسپانسر ندارد، باشگاه های ما برای حضور در لیگ نیاز دارند که کارخانه ها و صنایع بر روی تیمشان سرمایه گذاری کنند ولی آن ها نیز این کار را نمی کنند.

زینعلی افزود: علت اصلی این ضعف، نبود مسئول خوب و دغدغه مند در رأس فدراسیون است صریح تر بخواهم بگویم منافع و روابط در تصمیم گیری ها دخیل هستند. قبل از دوران مدیریت قمری من با همکاری مدیریت قبلی تیمی را آماده کرده بودیم که در بازی های آسیایی در دو بخش جاده و پیست مدال آوردیم البته این موفقیت به نام مدیر وقت تمام شد. ولی بعد از آن شاهد اتفاق مثبتی نبودیم و روز به روز دوچرخه سواری افت کرد. شما همین حالا به مجموع آزادی بروید تعداد دوچرخه سواران در پیست به انگشتان دست هم نمی رسد در صورتی که زمانی آنجا 70 تا 80 دوچرخه سوار تمرین می کردند.

مربی سابق تیم ملی دوچرخه سواری اضافه کرد: سال گذشته هشدار دادم دوچرخه سواری در حال نابودی است و قهرمانان رفته اند و باید فکری به حال آن کرد. در شرایط کنونی به این تیم هیچ امیدی نیست به ویژه برای کسب سهمیه المپیک، متأسفانه در حال حاضر برای انتخاب مربی نیز درست عمل نمی شود آقای پراش مربی کنونی جاده ای در زمینه دوچرخه سواری پیست فعالیت می کرده پس نمی تواند گزینه مناسبی برای مربی گری جاده ای باشد.

زینعلی با انتقاد از کنار گذاشتن پیشکسوتان گفت: چرا از ظرفیت پیشکسوتان استفاده نمی شود. فردی چون من که 50 سال سابقه حضور در دوچرخه سواری از رکابزنی تا مربی گری داشته می تواند در زمینه مشاوره و همفکری موثر باشد. متاسفانه هم اکنون شرایط به گونه ای است که ارزش و احترام پیشکسوتان حفظ نمی شود.

وی همچنین در خصوص صندوق حمایت عنوان داشت: من اولین رکابزنی بودم که برای دوچرخه سواری ایران مدال طلای بازی های آسیایی را کسب کردم ولی شاید آنقدر که باید کسی من را در یاد خود ندارد. صندوق بعنوان تنها مرجعی که به نام حمایت از پیشکسوتان و قهرمانان است باید در فراموش نشدن نام قهرمانان تلاش کند.

زینعلی ادامه داد: در شرایط اقتصادی کنونی توقع برخی حمایت های بیشتر از صندوق می رود، امیدواریم مدیریت فعلی در کنار حمایت معنوی به حمایت مادی نیز توجه داشته باشد.