رئیس کمیته فنی واترپلو کنفدراسیون آسیا: ادامه عملکرد خوب واترپلو در گرو بازی های تدارکاتی است/ دکتر ابطحی توجه ویژه ای به پیشکسوتان داردخسرو امینی رئیس کمیته فنی واترپلو کنفدراسیون آسیا با اشاره به این که فدراسیون شنا متولی سه رشته شیرجه، شنا و واترپلوست و بودجه اش باید به سه بخش تعلق بگیرد بر این که وزارت ورزش باید نگاه ویژه ای به این فدراسیون داشته باشد چون ورزش های آبی پرمدال هستند، تأکید کرد.

امینی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان کشور گفت: متأسفانه به دلیل شرایط اقتصادی تیم ملی واترپلو بعد از بازی های آسیایی هیچ بازی تدارکاتی نداشته است که این موضوع در شرایط کنونی برای واترپلو و با توجه به مربی خوبی که دارد زنگ خطر است. تیم برنامه های تمرینی و اردویی خود را دارد ولی اگر هیچ برنامه ای پیش رو نداشته باشد آن تمرینات موثر نیست. برنامه های داخلی تاحدی تأثیرگذار هستند ولی کافی نیستند باید بازی های تدارکاتی با تیم های خارجی داشت تا برای مسابقات آینده آماده باشند. تنها برنامه تیم واترپلو شرکت در مسابقات جوانان آسیا در شهریورماه است ولی این مسابقات برای تیم زیر 17 سال است و تیم ملی اصلی ما نمی تواند در آن شرکت کند.

دارنده مدال طلای واترپلوی بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران در خصوص روند رشد واترپلوی ایران در سال های اخیر افزود: با آمدن الکساندر چیریچ شاهد اتفاقات خوب در واترپلو بودیم. او در همان آغاز ترکیب تیم را تغییر داد و نیروهای جوان را جایگزین کرد، با این جوانان سه سال کار کرد و با برنامه های تدارکاتی متعدد زیر نظر فدراسیون با کمک وزارت ورزش و کمیته المپیک تیم به تدریج ساخته شد؛ ولی این روند در صورتی که ادامه داشته باشد و تکرار شود می تواند واترپلوی ما را در سطح خوب نگاه دارد.

امینی در خصوص نگاه وزارت ورزش به رشته های آبی ادامه داد: فدراسیون شنا متولی سه رشته شیرجه، شنا و واترپلوست و بدیهی است که بودجه اش باید به سه بخش تعلق بگیرد. به نظرم وزارت ورزش باید نگاه ویژه ای به این فدراسیون داشته باشد چون ورزش های آبی پرمدال هستند و می توان با تزریق بودجه و برنامه ریزی بر آن ها نتیجه گرفت. شرایط اقتصادی کشور را همه می دانیم و فدراسیون ها اغلب در مضیقه هستند امیدواریم کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش به این سه رشته رسیدگی و توجه بیشتر داشته باشد.

وی در پاسخ به این سئوال که حضور وی در فدراسیون آسیایی چقدر به واترپلوی ما کمک می کند،گفت: وجود من زمانی اثر دارد که تیم دارای قابلیت باشد وقتی تیم نتواند نتیجه بگیرد من نمی توانم کاری کنم. در حال حاضر فدراسیون شنا هیات رئیسه قوی دارد و افرادی چون شهردار تهران و چندین مقام عالی دیگر کشور در آن عضو هستند که می توان با استفاده از ظرفیت آن ها به رشد و پیشرفت ورزش های آبی کمک کرد.

این کارشناس واترپلو در خصوص کسب سهمیه المپیک توسط واترپلو افزود: مسابقات انتخابی المپیک بهمن ماه در قزاقستان برگزار می شود. ژاپن به عنوان یکی از حریفان از امتیاز میزبانی المپیک برخوردار است و در مسابقات حضور ندارد و چین و قزاقستان حریفان اصلی ما هستند. با توجه به نتایج تیم در بازی های آسیایی اگر بخواهیم می توانیم راحت این تیم ها را شکست دهیم مشروط بر اینکه برنامه ریزی مدون و مثمر ثمر داشته باشیم.

امینی در مورد صندوق حمایت گفت: آنطور که از شواهد امر بر می آید با آمدن دکتر ابطحی توجه به پیشکسوتان بیشتر شده که امیدواریم با روشی که وی در نظر گرفته این روند ادامه داشته باشد و باقیات صالحاتی نیز باشد و نام نیکی از دکتر ابطحی به جای بگذارد. بی شک خدمت به کسانی که زمانی سینه ستبر داشتند و قهرمان این مملکت بوده اند کار بزرگی است متاسقانه خیلی از پیشکسوتانی با سبقه قهرمانی با وجود نیازشان نمی توانند غرور خود را بشکنند و به صندوق مراجعه کنند بهتر است این دسته از پیشکسوتان شناسایی شوند تا در اولویت رسیدگی و توجه باشند.