مریم آچاک: استعداد و قهرمانی در وجود دختران شمشیرباز ایرانی هستبانوی قهرمان شمشیربازی بازی های آسیایی معتقد است که در وجود دختران شمشیرباز ایرانی استعداد و قهرمانی هست اما باید اسباب و وسایل هم فراهم شود.

آچاک بازیکن اسبق تیم ملی شمشیربازی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: برای گسترش این ورزش باید مسابقات برون مرزی زیادی برگزار شود. سطح مسابقات داخلی ما بالا نیست از طرفی اعزام ها به مسابقات کم است بنابراین ما در شمشیربازی خانم ها ضعیف هستیم. در مورد آقایان شرایط بهتر است آن ها برای حضور در مسابقات سختی های کمتری نسبت به بانوان دارند و ما شاهد مدال آوری آن ها به ویژه در اسلحه سابر هستیم.

وی افزود: برای رفتن به المپیک باید مقام آسیایی و رنکینگ داشته باشیم ولی موانع مختلفی برای حضورهای بین المللی زنان شمشیرباز وجود دارد. در آینده نزدیک مسابقاتی برای کسب امتیاز المپیک پیش رو داریم ولی با توجه به وضعیت موجود امیدی به این اتفاق نیست. یکی از بحران های شمشیربازان زن نداشتن حریف تمرینی است یعنی حتی اگر خوب عمل و تمرین کنیم و مربی خوب هم داشته باشیم کسی نیست که بازیکنان را به چالش بکشد. هم اکنون شمشیربازان ما در اردوی تیم ملی هستند اما برای آمادگی با چه کسی بازی می کنند. با چند حریف ضعیف تر از خودشان و باید با تکیه بر زحمات خود بتوانند کاری بکنند.

این مربی شمشیربازی ادامه داد: در زمان ما مربیان خارجی بودند و حریف تمرینی داشتیم و می توانستیم نتایج درخشان بگیریم ولی در حال حاضر به دلیل ملاحظات سیاسی و اجتماعی این امکان فراهم نیست از طرفی هزینه مسابقات برون مرز با توجه به شرایط اقتصادی بالاست. در وجود دختران شمشیرباز ما استعداد و قهرمانی هست اما باید اسباب و وسایل هم فراهم شود. ما بعنوان مربی به آن ها کمک می کنیم ولی وقتی می دانند آینده ای در انتظارشان نیست دلسرد می شوند.

آچاک ادامه داد: در تمام دنیا از قهرمانان حمایت می کنند و آن ها در دوران بازنشستگی تأمین هستند. خیلی از پیشکسوتان هم اکنون با آسیب ناشی از زمان قهرمانی دست و پنجه نرم می کنند و برخی از آن ها توان درمان ندارند. مستمری که صندوق به برخی قهرمانان پییشکسوت می دهد قابل توجه نیست البته باید شرایط اقتصادی و بودجه صندوق را نیز در نظر گرفت.

وی تأکید کرد: به نظرم برای حمایت بیشتر صندوق باید متولیانی چون وزارت ورزش به این بخش کمک کنند. در شرایط بحرانی اقتصادی باید کم شدن بودجه ورزش در اولویت های آخر دولت باشد زیرا ورزش در بهبود شرایط اجتماعی موثر است و سرمایه گذاری روی آن خروجی های چون جامعه سالم و قهرمانی را دارد.