کارشناس هندبال: با لژیونرها می‌توان به انتخابی المپیک امید داشتعلی سوری کاپیتان سابق تیم ملی هندبال امیدوار است که با حضور لژیونرها، تیم ملی حضور موفقی در مسابقات انتخابی المپیک داشته باشد.

سوری کارشناس و پیشکسوت هندبال در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: شاید تنها با حضور لژیونرها بتوان از مسابقات انتخابی المپیک نتیجه گرفت که البته آن هم خیلی آسان نیست در غیر این صورت با ترکیب کنونی، این مسابقات می تواند تجربه و بازی تدارکاتی خوبی باشد برای مسابقات بعدی که انتخابی قهرمانی جهان است. در حال حاضر بازیکنان تیم اغلب از تیم جوانان و نوجوانان هستند و جوان گرایی در آن اتفاق افتاده است.

وی در خصوص علل ناکامی های اخیر هندبال ایران افزود: نبود لژیونرها و تغییرات متعدد ریاست فدراسیون هر دو در این موضوع دخیل است. تعویض ریاست باعث می شود تا فدراسیون روی برنامه ها و اهداف تمرکز نداشته باشد ولی دلیل مهم تر این است که لژیونرها نمی توانند در اردو و مسابقات تیم ملی باشند و اغلب باشگاه هایشان اجازه حضور نمی دهد. هندبال ما حدود 11 بازیکن لژیونر دارد که همگی از بهترین ها هستند.

سوری در مور ریاست جدید فدراسیون ادامه داد: پاکدل از اهالی ورزش و مدیری جوان است به نظرم باید به امثال او میدان داد تا بتواند برنامه هایش را اجرایی کند. بدون شک یک شب نمی توان از تیم نتیجه گرفت. روند کنونی که به دنبال تقویت پایه های جوانان و نوجوانان و استفاده از آن ها در تیم بزرگسالان است خیلی خوب است ولی ما باید فرصت برای این جایگزنی بدهیم تا بتوانیم در یکی دو سال آینده تیم قوی تری داشته باشیم ما استعدادهای خوب و فیزیک های خوبی برای هندبال داریم که نیاز به فرصت برای دیده شدن و استفاده دارند.

وی، علی حبیبی را یکی از بهترین های حال حاضر هندبال خواند و ادامه داد: او بچه ها را خوب می شناسد و تجربه چند دوره مربیگری تیم ملی را داراست. بی شک در وضعیت کنونی اقتصادی ما نمی توانیم مربی درجه یک خارجی بیاوریم پس حبیبی از مربیان درجه دو و سه خارجی خیلی بهتر است و بهترین گزینه داخلی سرمربی تیم ملی در زمان کنونی است.

مسئول کمیته پیشکسوتان فدراسیون هندبال افزود: کمیته پیشکسوتان فدراسیون فعال است و هدف ما در آن گرد هم آمدن بعد از دوران بازنشستگی است با این کار به جوانان انگیزه می دهیم که بعد از دوران حرفه ای باز هم مورد توجه اید. کمیته پیشکسوتان مسابقات قهرمانی کشور را هر سال برگزار می کند.

وی در مورد صندوق حمایت گفت: برخی پیشکسوتان نیازمند هستند آن ها عمر ورزشی خود را گذاشته اند و توقع این است که به آن ها کمک شود البته اگر وضع اقتصادی خوب شود شرایط ایده آلی را می تواند برای پیشکسوتان فراهم کند.