سرمربی اسبق تیم ملی والیبال نشسته بانوان: ورزشکاران معلول از انگیزه و توانمندی بالایی برخوردارندفریبا سلیمانی سرمربی سابق تیم ملی والیبال نشسته با بیان اینکه ورزشکاران معلول از انگیزه و توانمندی بالایی برخوردار هستند معتقد است نباید آن ها را معلول خواند زیرا سرشار از انرژی و هدف هستند به طوری که اغلب خود آن ها به مربیانشان انگیزه می دهند.

فریبا سلیمانی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: سیاست فدراسیون در این سال ها جوان گرایی و پشتوانه سازی برای آینده تیم ملی بود. ما در بازی های پاراآسیایی نتیجه خوبی را بدست آوردیم هفتاد درصد تیم ملی در آن مسابقات از نیروهای جوان بودند. ما راه را برای آینده هموار کردیم و امیدوارم که تیم ملی والیبال نشسته بانوان نیز مانند آقایان در جایگاه شایسته تری قرار بگیرد. البته خیلی مانده تا تیم دختران به پسران برسند اما نشان دادند که چه پتانسیلی دارند و البته باید از سوی مسئولان امر نیز حمایت شوند.

وی در خصوص کسب نائب قهرمانی بازی های پاراآسیایی 2018 توضیح داد: مهم ترین عامل موفقیت این بود که علاوه بر تکنیک و تاکتیک اعضای تیم از لحاظ روحی و روانی نیز آماده بودند. آن ها کاملا در اختیار تیم قرار و انگیزه مضاعف داشتند. من بعنوان مربی تمرین های سختی به آن ها می دادم و آن ها بدون اعتراض و شانه خالی کردن تمرینات را انجام داده و همکاری خوبی با من داشتند.

سرمربی تیم ملی والیبال نشسته بانوان در بازی های پاراآسیایی جاکارتا اضافه کرد: بانوان والیبال نشسته برای هدف می جنگند و امیدوارم این روحیه جنگنده توسط مسئولان و دست اندرکاران کنونی تیم ارج نهاده شود که بدون شک همینطور است تا بتوان در ادامه نیز شاهد موفقیت های بیشتر آن ها بود.

سلیمانی در خصوص مشکلات و چالش های پیش رو ورزش معلولین و جانبازان گفت: در جامعه ما برای زندگی با معلولیت برنامه ریزی نشده بنابراین معلولین فعال در حوزه ورزش نیز مانند سایر معلولین با مشکلات زیادی درگیر هستند نمونه بارز آن مناسب سازی نشدن معابر و وسایل حمل و نقل برای آن هاست. بسیاری از بازیکنان ما از شهرستان به اردو می آیند و هزینه های بسیاری را متحمل می شوند به غیر از مشکلات تردد و هزینه هایش، هزینه برخی داروهای مکمل و مربی خصوصیشان را خودشان می دهند. اغلبشان شغل و منبع درآمدی ندارند بنابراین نیاز به حمایت و کمک دارند و باید به این قشر توجه شود. شاید بهترین اتفاق در حوزه قهرمانی برای این ورزشکاران برابری پاداش ها آن ها با قهرمانان غیر معلول باشد که بارها قولش داده شده آن ها زیر پرچم این کشور مسابقه می دهند و مدال هایشان افتخاری برای کشورمان است.

وی که در حوزه والیبال غیرمعلولین نیز فعال است ادامه می دهد: والیبال زنان ما برای رسیدن به والیبال مردان زمان زیادی می خواهد البته خیلی کارها و تحولات در این بخش انجام شده است. هم اکنون مهم ترین مساله در حوزه والیبال تعیین تکلیف رئیس فدراسیون است. درست است که سرپرست کارها را انجام می دهد ولی این بلاتکلیفی ها و حواشی جالب نیست.

سلیمانی در خصوص نقش صندوق حمایت گفت: اغلب قهرمانان در دوران حرفه ای خود تمام وقت و زندگی خود را صرف ورزش کرده اند و شغل ثابتی ندارند. در ورزش ما اسپانسرها هم محدود هستند بنابراین قهرمانان به مستمری و حقوق مکفی نیاز دارند. در دوران بازنشستگی که قطعا این نیاز بیشتر است که امیدواریم صندوق در این راستا به خصوص در زمینه یکسان دیدن ورزشکاران معلول با غیر معلول تلاش بیشتری داشته باشد.

وی تأکید کرد: بسیاری از قهرمانان و مربیان ورزشی ما پیشنهادهایی از کشورهای دیگر داشته و دارند آن ها محکوم به ماندن نیستند ولی به عشق کشورشان مانده اند. ما بعنوان ورزشکار و مربی با عشق مانده ایم؛ ولی انتظار داریم همانطور که با افتخار مانده ایم همانطور با افتخار با ما رفتار شود و احترام و حرمتمان حفظ شود.