مربی و کارشناس والیبال: پختگی و خودباوری از علل موفقیت تیم ایران استمصطفی کارخانه مربی و کارشناس والیبال باتأکید براین که نتایج تیم ملی والیبال در لیگ ملت ها تاکنون عالی و با یک باخت آن هم در برابر برزیل قهرمان المپیک قابل دفاع است، پختگی و خودباوری بازیکنان را از علل اصلی موفقیت عنوان کرد.

مصطفی کارخانه در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور در خصوص عملکرد تیم ملی والیبال بزرگسالان ایران گفت: بازیکنان و کادر تیم ملی زحمت بسیار کشیده و بر روی این تیم کار زیادی شده است. خوشبختانه والیبال ما نسبت به گذشته روند خوبی داشته و هم اکنون در اوج آمادگی و تجربه است. رسیدن به این پختگی و همچنین خودباوری از علل اصلی موفقیت است البته این بازی ها انتظارات از تیم را بالا برده و توقع تکرار آن هاست.

سرمربی تیم والیبال شهرداری ارومیه با بیان اینکه امسال فرصت مناسبی برای کسب بهترین نتیجه در لیگ ملت هاست، اضافه کرد: تفاوت تیم ایران در لیگ ملت های امسال شروع خوب آن نسبت به دوره های قبل بود. باخت در بازی های ابتدایی روح و روان تیم را بهم می ریزد و بر بقیه عملکرد تیم اثر می گذارد. ما تا اینجا فوق العاده بوده ایم تمام بردهایمان سه امتیازی بوده البته تیم نوساناتی داشته که در تمامی تیم ها طبیعی است حتی باختمان مقابل برزیل نیز استحقاقمان نبود. در هفته سوم لیگ در ارومیه شانس پیروزی ما به دلیل میزبانی بالاست از طرفی امسال شرایط طوری است که خیلی از تیم ها با نفرات اصلی نیامده اند ولی تیم ما در مناسب ترین شرایط چند سال اخیر است و باید به بهترین نتیجه و قهرمانی فکر کند تیم ما به چنین مقامی نیاز دارد اگر امسال نتوانیم این نتیجه را کسب کنیم ممکن است باز زمان ببرد تا به این شرایط آرمانی برسیم.

کارخانه ادامه داد: والیبال ما هم اکنون جزو سه تیم برتر دنیاست البته بازی های بعدی مهم است و همچنان باید تلاش کرد و تمام ظرفیت ها مانند کادر فنی، بازیکنان و فدراسیون باید شرح وظایفشان را برای پیشبرد تیم به درستی انجام دهند. تیم ما در حال پیر شدن است و حداقل در دور بعدی باید تا هفتاد درصد تیم تغییر کند البته اینکه جوان گرایی به تدریج باشد موثرتر است. در این مسابقات چند بازیکن جوان به تیم اضافه شده اند که خوب است و این جوان گرایی تدریجی در کنار تجربه بازیکنان با سابقه اتفاق خوبی است.

وی در خصوص اهمیت کار صندوق حمایت نیز عنوان داشت: ذات تشکیل صندوق خوب و روحیه بخش و طبیعی است که برای جلو بردن برنامه ها و اهدافش نیاز به بودجه دارد، هر مربی و بازیکنی مانند من که برای ورزش این کشور زحمت کشیده است و حتی گاه مورد هجمه هایی بوده انتظار دارد در دوران بازنشستگی مورد توجه و حمایت باشد بنابراین از صندوق انتظار می رود بیشتر به پیشکسوتان به ويژه مربیان که پرورش دهنده قهرمانان هستند توجه کند.