محمد پنجعلی: مشکل فوتبال زیرساخت هاست/ افراد رأس صندوق دردآشنا هستندمحمد پنجعلی بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران با تأکید بر اینکه نباید در فوتبال نتایج را فقط به مربی نسبت داد گفت: به دنبال فرد رفتن در آسیب شناسی فوتبال کشور بیراهه است مشکل ما در فوتبال مربی نیست بلکه ضعف زیرساخت هاست.

پنجعلی در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: فوتبال حرفه ای باید تفکر و زیرساخت حرفه ای به تمام معنا داشته باشد. ورزش ما و در رأس آن فوتبال با مشکل روبه روست مگر در مقطع کوتاهی مربی ای به کمک آن بیاید. ما اگر نتیجه نگیریم نباید مربی را به تنهایی مقصر جلوه دهیم باید ببینیم چه داده ایم و قرار است چه در ازای آن بگیریم. معمولا مربی در سطح اروپایی می آوریم بعد در پرداخت قراردادها مشکل داریم و همیشه بدهکار هستیم.

وی در خصوص سرمربی جدید تیم ملی فوتبال کشور اضافه کرد: ویلموتس سابقه خوبی دارد و باید دید در دراز مدت چه نتیجه ای می توان از حضور او گرفت. در مورد بازی سوریه و پیروزی پرگل آن نمی توان به سرعت آن را به او نسبت داد. این نتیجه بیشتر به هوش و خلاقیت بچه های تیم باز می گشت. از طرفی گویا تیم حریف نیز با تمام توان حاضر نشده بود.

این پیشکسوت فوتبال کشور خصوصی سازی باشگاه های پرسپولیس و استقلال را بی معنا خواند و ادامه داد: خصوصی سازی پرسپولیس و استقلال معنا ندارد بلکه تمام فوتبال ما باید خصوصی سازی شود چیزی که در تمام دنیا مرسوم است و به واسطه آن مردم خودشان فوتبال را اداره می کنند. ما چند سال است به دروغ می گوییم فوتبال خصوصی سازی شده در حالی که فوتبال ما کاملا دولتی است. اگر شرایط تغییر کند و فوتبال خصوصی شود حداقل دو تا سه میلیون اشتغالزایی خواهد داشت و به تبع آن درآمدزایی خواهیم داشت زیرا فوتبال صنعت و تجارت است. فوتبال ما در حال حاضر هیچ درآمدزایی ندارد و از جیب مردم ارتزاق می کند.

پنجعلی در مورد وضعیت برانکو گفت: برانکو با پرسپولیس نتایج خوبی گرفته و سه جام را توانسته بدست آورد. او با بازیکنان ارتباط خوبی دارد. فرهنگ ایرانی را می شناسد و مردم او را دوست دارند با توجه به رزومه اش و اینکه مربی بی حاشیه و بدون سر و صدا است بهترین کار رفع مشکلات مالی و قراردادی است تا تیم هر چه سریعتر بسته و از وضعیت بی ثباتی خارج شود.

وی در ادامه شرایط کنونی برخی پیشکسوتان و قهرمانان سابق ورزشی را نامطلوب دانست و گفت: متأسفانه برخی از پیشکسوتان ما با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند البته مواردی بوده که من بهشان صندوق را معرفی کرده ام ولی واقعیت این است که میزان حمایت مادی صندوق کم است. با این وجود در ابتدا آنچه مهم است حمایت معنوی است هر چقدر احترام پیشکسوت در جامعه بیشتر حفظ شود برای آیندگان بهتر است اگر شرایط من بعنوان یک پیشکسوت ورزشی در جامعه مناسب نباشد همچون تف سربالایی می ماند که جوانترها را از ورزش و عاقبت دنیای قهرمانی می ترساند. متأسفانه برخی افراد سرمایه این کشور را چپاول کردند و از مملکت خارج شدند آن وقت در مقابل برخی قهرمانان کشور در بدترین شرایط مالی قرار دارند این ها همه با هم مغایرت دارند و درد است. قهرمانان تا موقعی که جام بالا می برند مورد توجه و در یادها هستند بعد از آن فراموش می شوند.

پنجعلی تأکید کرد: اینکه صندوق حمایت پیگیر است و با پیشکسوتان گفت و گو و در دل هاییشان را گوش می کند یا پیام های تبریک تولد و معرفی قهرمانان را در برنامه دارد اتفاقات مثبتی است که نشان می دهد کسانی در رأس این مجموعه آمده اند درد آشنا هستند و حتی اگر نتوانند کمبودها و مشکلات را در شرایط کنون رفع کنند ولی درد پیشکسوت را می شناسند.