استرویید آنابولیک و اثرات آن بر بدن چیست؟این روزها با مشاهده اثرات استرویید های آنابولیک بر روی عضلات، مصرف آن در ورزش بالا رفته است . به طوری که امروزه به ندرت ورزش قدرتی می توان یافت که استروئید در آن دخیل نباشد.تهیه ی استروئید ها به روش های غیر قانونی، سبب شده که این مواد در همه جا به راحتی یافت شود. امروزه بزرگترین مصرف کننده های استروئید ها، افرادی می باشند که در زمینه ی زیبایی فعالیت می کنند.

استروئیدهای آنابولیک، فرم سنتتیک هورمون مردانه تستسترون می باشند.که با مصرف آنها 2 اثر مشخص و اصلی بر روی بدن خواهند گذاشت.
• اثرات آنابولیکی یا همان ساخت عضله
• اثرات آندروژنیکی یا همان افزایش هورمون مردانه

استروئیدهای آنابولیک با کورتیکواستروئیدها (پردنیزولون و کورتیزول) که در درمان آسم، مشکلات پوستی و یا به عنوان ضد التهاب استفاده می شوند، متفاوتند. کورتیکواستروئیدها اثرات ساخت عضله و یا افزایش هورمون مردانه ندارند. منظور از واژه استروئید همان استروئید آنابولیک می باشد.
تستسترون چگونه در بدن ساخته میشود؟

تستسترون قادر است از بیضه ها، غده ی آدرنال، تخمدان ترشح شود. طی فرایندهای پیچیده انجام گرفته در سلول های مترشحه استروئید، از تستسترون کلسترول سنتز می شود. دستور اولیه جهت تشکیل تستسترون ابتدا از هیپوتالاموس (بخشی از مغز که بسیاری از هورمون ها در آنجا تولید می شود) صادر می شود. غده ی هیپوتالاموس، GnRH را آزاد می کند که توسط عروق به غده ی هیپوفیز منتقل می شود. با انتقال آن به غده ی هیپوفیز، LH آزاد شده که سرانجام وارد خون می شود. در نهایت به بیضه ها (جائیکه سلول های لایدیگ، تستسترون را از کلسترول به وجود می آورند) انتقال پیدا می کند. بعد از تشکیل، تستسترون وارد جریان خون شده که بخش اصلی آن با پروتئین باند شده و به همین فرم در بدن جا به جا می شود. تنها فرم آزاد تستسترون، فرم فعال می باشد. فقط 1 تا 3 % تستسترون کل در خون قادر است با رسپتورهای موجود در بافت پیوند برقرار کند.

مکانیزم تنظیم میزان تستسترون در بدن
زمانی که سطح تستسترون خون بالا رود طی یک مکانیسم فیدبکی، ترشح GnRH و بالطبع LH کاهش پیدا کرده و سطح تستسترون کاهش پیدا می کند. بطور میانگین میزان تولید تستسترون در آقایان در روز، 7 میلی گرم می باشد.

زمانی که تستسترون وارد سلول می شود، ابتدا به (5-DHT) تغییر پیدا می کند. مرحله ی بعد، پیوند هورمون با یک گیرنده ی آندروژنی (AR) در داخل سلول می باشد تا به درون هسته سلول که فعالیت های اصلی جهت ساخت عضله در آنجا رخ می دهد، منتقل شود. با فعال کردن ژن های خاص، پروتئین بخصوص ساخته می شود. سرانجام به سیتوپلاسم سلول منتقل شده تا بتواند فعالیت خود را انجام دهد.

توسعه سلامت ورزشکاران پارس