استروئید های آنابولیک چگونه مصرف شوند؟!اگر شخصی به دنبال استفاده از استروئید می باشد، لازم است که ابتدا از مزایا و بخصوص عوارض جانبی آنها آگاهی کافی داشته باشد.

آنچه در مورد مصرف استروییدهای آنابولیک مهم است:
مصرف کننده نباید انتظارات غیر واقعی داشته باشد و بداند که با یک دوره مصرف، مطمئنا حجم ثابت نخواهد گرفت. هر ورزشکاری با توجه به سابقه ی ژنتیکی می تواند با شخص دیگر متفاوت باشد. تمرین کردن، رژیم غذایی، بیماری و استرس ، هر کدام به نوبه ی خود می تواند میزان پاسخ گویی به استروئید را مشخص کنند.

استروئید ها معمولا در یک دوره (Cycle) و معمولا به فرم چند دارویی استفاده می شوند. چرخه (Cycle) نیز به شکل استفاده از استروئید گفته می شود که در طی چند هفته مورد استفاده قرار می گیرد.

میزان مصرف:
هیچ تحقیق علمی صورت نگرفته که میزان دقیق مصرف استروئید در یک برنامه تمرینی را نشان دهد. اطلاعات داده شده معمولا مربوط به استروئیدها در درمان دارویی بوده و در نتیجه این مقدار مربوط به تمرین های ورزشی نمی باشد. مهم است که بدانید اگر حجم با دوز بالای استروئید ایجاد شود، به این مفهوم نمی باشد که دوز مورد نظر، دوز صحیح می باشد. بسیاری از دوزهای بالا همان اثر استروئید با دوزهای پایین را ایجاد می کنند. البته مقادیر بالا با پخش شدن در بدن، قبل از تخریب در کبد، عوارض جانبی را ایجاد کنند. مهمترین فاکتور در حجم گیری، ترکیب یک رژیم صحیح و یک برنامه ی تمرینی مناسب می باشد.

"افزایش دوز استروئید آنابولیک، اثرات ساخت عضله را افزایش نمی دهد ولی می تواند شدت عوارض جانبی را بالا ببرد"

مدت زمان مصرف:
مصرف طولانی مدت استروئید آنابولیک ها، منجر به افزایش وزن و قدرت عضله بیشتر نمی شود. برخی از ورزشکاران، نسبت به استروئید، پاسخ سریع می دهند و در برخی دیگر تا 3 هفته طول می کشد تا اثر خود را نشان دهند. معمولا میزان اثرگذاری تا 6 الی 8 هفته به طول می انجامد. در این هفته ها اثراتشان ثابت مانده و مصرف استروئید بیشتر، عملا اثرگذاری چندانی نخواهد داشت. بعد از آنکه گیرنده های استروئیدی اشباع شدند، حجم دیگر افزایش نمی یابد. توصیه می شود که دوره مصرف را بیش از 6 الی 8 هفته ادامه ندهید. اگر در این بازه ی زمانی، حجم عضله مناسبی به دست نیاورید، علت به دلیل کم بودن میزان استروئید نمی باشد. بلکه دلیل عمده می تواند به رژیم غذایی و تمرین ورزشی مربوط باشد.
فاصله زمانی لازم جهت آغاز دوره جدید:

پاسخ سوال پیچیده می باشد. بسیاری از ورزشکاران بعد از یک دوره مصرف استروئید، وزن کم می کنند. برخی ورزشکاران، در حین دوره در عضلاتشان احتباس آب صورت می گیرد و زمانی که مصرف استروئیدها کاهش پیدا می کند، این آب از سلول ها دفع شده و وزن بتدریج در چند هفته کاهش پیدا می کند.

در صورتی که تصمیم به استفاده دوباره دارید، بهتر است قبل شروع مصرف، تمامی جوانب مسئله بررسی شود. هر چه سریعتر دوره جدید شروع شود، وزن حاصله کمتر خواهد بود. در یک ورزشکار با دوره تمرینی سنگین، بهتر است که فاصله زمانی بین دوره اول با دوره ی جدید، با مدت زمان دوره اول که به اتمام رسیده برابری کند. این روش سبب می شود تا بدن از عوارض دوره ی قبل پاک سازی شود.

توسعه سلامت ورزشکاران پارس