سندرم روده تحریک پذیر یا IBSشایع‌ترین اختلال روده سندرم روده تحریک پذیر بوده و با نامهایی مانند کولیت عصبی، کولیت مخاطی، کولون تحریک پذیر یا بی ثبات و.... شناخته شده است.

این بیماری، بیشتر در سنین زیر ۴۵ سال دیده میشود. علت بیماری ناشناخته است ولی عواملی مثل استرس باعث شعله ور شدن بیماری می‌شود.
بیماران غالبا از درد شکم همراه با اسهال شکایت دارند، یبوست و گاهاً هر دو توأم می‌باشد. درد شکمی بیشتر در قسمت بالای شکم (۲۵%)، سمت راست شکم (۲۰%)، سمت چپ شکم (۲۰%) و قسمت پایین شکم (۱۰%) و بقیه در قسمت‌های مختلف همراه هم می‌باشند. درد بیشتر بصورت کرامپی می‌باشد.

بیشترین علامت شایع در ابتدا بصورت یبوست است. مدفوع معمولاً سفت و با قطر باریک است. بیشتر بیماران، مدفوع را بطور کامل دفع نمی‌کنند و احتیاج به دفعات مکرر دفع پیدا می‌کنند. این علائم ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها و یا سال‌ها ادامه داشته باشد.

در گروهی دیگر از بیماران، اسهال شایع می‌باشد، اسهال معمولاً در حجم کم، شل و آبکی می‌باشد. حجم مدفوع در اکثر بیماران کمتر از 200ml است. اسهال بواسطه استرس‌های محیطی تشدید می‌شود. همچنین ویروس‌ها، انگل‌ها و عفونت‌ها نیز این بیماری را بدتر می‌کنند.

مدفوع ممکن است همراه (موکوس) باشد. معمولاً خون در مدفوع دیده نمی‌شود مگر مواردی که بیمار بواسیر و یا سندرم سو جذب داشته باشد. این بیماران معمولاً شکم نفاخ و متسع داشته و گاز دفع می‌کنند. ۵۰-۲۵% بیماران، علائم گوارش از قبیل سو هاضمه، ترش کردن، سوزش سر دل و تهوع و استفراغ دارند.

تشخیص بیماری بر اساس علائم فیزیکی و کلینیکی بیمار می‌باشد. در موارد مشکوک از آزمایش مدفوع و در مواردی از کلونوسکوپی می‌توان استفاده نمود.

توسعه سلامت ورزشکاران پارس