نخستین سهمیه تاریخ المپیک برای بدمینتون بانوان ایران/ دکتر محمدرضا پوریا: کسب این سهمیه در آسیای میانه و غرب آسیا بی نظیر بوداستعدادیابی و توجه به ورزش از سنین پایه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مهمی است که در قهرمانان‌پروری تاثیر بسزایی دارد. نمونه‌ای از این سیاست‌گذاری بلند مدت را این روزها با یک افتخار بی‌نظیر در فدراسیون بدمینتون کشور با کسب سهمیه المپیک توسط ثریا آقایی شاهد هستیم. آقایی اولین بانوی تاریخ بدمینتون ایران است که توانسته سهمیه المپیک کسب کند.

فدراسیون بدمنیتون ایران از زمان ریاست دکتر محمدرضا پوریا با استعدادیابی و برنامه‌ریزی بلندمدت توانست به کشف قهرمانانی نائل شود که در ورزش ایران، آسیا و حتی جهان بی نظیر باشند. کسب سهمیه المپیک توسط ثریا آقایی نه تنها یک دستاورد برای بدمینتون ایران بلکه دستاوردی برای بدمینتون غرب آسیا و آسیای میانه نیز می‌باشد.

دکتر محمدرضا پوریا رئیس فدراسیون بدمنیتون ایران حضور ثریا آقایی در المپیک را علاوه بر استعداد و مهارت وی حاصل برنامه‌ریزی بلندمدت این فدراسیون و نتیجه استعدادیابی دانست که بیش از ده سال پیش در این فدراسیون آغاز شده است.

پوریا در گفت و گو با روابط عمومی صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور گفت: کسب سهمیه المپیک توسط ثریا آقایی دور از انتظار نبود. وی جزوِ 43 بدمینتون‌باز برتر جهان و بهترین بدمینتون‌باز ایران در رنکینگ جهانی است. آقایی چندین سال در کمپ آسیایی حضور موفقی داشت و دو سال نیز در کمپ جهانی بود. این اتفاق قابل پیش بینی و برنامه ریزی شده بود. این سهمیه می توانست چهارسال پیش به دست بیاید ولی متاسفانه آسیب دیدگی آقایی در مسابقات نیجریه شانس حضور زودتر در المپیک را از بدمینتون ایران گرفت.
وی ادامه داد: از زمان ریاست بنده در فدراسیون بدمینتون تمرکز و برنامه بر روی استعدادیابی بوده است. ثریا آقایی از رده خردسالان کشف شد و همان زمان استعداد خاص وی در این ورزش مشهود بود. بنابراین با برنامه ریزی مستمر و تخصصی فدراسیون و همچنین حمایت های خانواده به آنچه شأن خود و بدمینتون ایران بود رسید.

100 میلیون تومان پاداش به آقایی


رئیس فدراسیون بدمینتون افزود: باتوجه به مصوبه ی هیئت رئیسه فدراسیون در سال ۹۸ هر بازیکنی که موفق به کسب سهمیه المپیک شود مبلغ 100میلیون تومان هدیه خواهد گرفت. قطعا در مورد خانم آقایی این مصوبه اجرایی خواهد شد.

پوریا در خصوص اهمیت کسب این سهمیه گفت: بعد از 50 سال از تاریخ تاسیس این فدراسیون سهمیه بانوان برای ایران به دست آمده است. این دومین سهمیه بدمینتون ایران است. سهمیه قبل را کاوه محرابی که البته در اروپا بود برای المپیک 2008 به دست آورد.

وی با اشاره به بی نظیر بودن این اتفاق در آسیای میانه و غرب آسیا آن را آغاز راهی برای حضور بیشتر بدمینتون بازان ایران در عرصه های بین المللی دانست و گفت: حضور آقایی بعنوان اولین بدمینتون باز زن ایران در المپیک نه تنها برای بدمینتون‌بازان ایران بلکه برای آسیا و حتی جهان یک انگیزه است. ما از زمان کسب این سهمیه پیام های تبریک بسیار به ویژه از سوی معاون فدراسیون جهانی بدمینتون و رئیس کنفدراسیون آسیا داشته ایم که علاوه بر تبریک، برنامه‌ریزی ما را مورد تایید قرار دادند.

وی ابراز امیدواری کرد که ثریا آقایی با توجه به توانایی و انگیزه اش حضور چشمگیر و موفقی در المپیک داشته باشد.